Panónia – lákavý kút Maďarska hneď za Dunajom

Autor: Róbert Bosák | 4.5.2019 o 0:56 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  5120x

Kedysi súčasť rímskeho impéria, neskôr kolíska uhorskej šľachty, dnes vyhľadávaný cieľ turistov z celej strednej Európy. Panónia, ako mnohí aj v súčasnosti označujú maďarské regióny tiahnuce sa oblasťou Zadunajska až po Budapešť,

Kto sa prechádzal uličkami najkrajších maďarských miest, tomu je známa ich duchaplnosť a úcta k tradíciám. Inak to nie je ani v Tate, v Győri či v Székesfehérvári, aj keď najatraktívnejšie zákutia kraja rozprestierajúceho sa na úpätí prírodných parkov PannonhalmaGerecse ukrývajú podstatne viac. Na svoje si prídu cykloturisti, vytrvalí pútnici, bádatelia antickej kultúry aj fanúšikovia vodných športov.

Romantická Tata

Malebné mesto vzdialené približne 20 km od Komárna preslávil gotický hrad Tatavár. Jeho poloha na brehu jazera Öreg, obľúbeného miesta windsurfistov, je dobrým východiskovým bodom na prechádzku chráneným územím s pestrou faunou a flórou. Ružovkastý západ Slnka odrážajúci sa na rozčerených vlnách zapôsobí aj pri jazere Cseke. Najkrajšia trasa k nemu vedie cez unikátny Angol park, kde prekvapí turecká veža, atrapa rímskych ruín alebo osviežujúca japonská záhrada. Kandidáti na zdolávanie turistických trás by nemali obísť neďalekú Tatabányu, z ktorej sa popri pomníku mystického vtáka Turula dostanú do srdca hôr Gerecse. Ukážkou, ako stavať rybárske domčeky priamo na vode, je zas jazero Bokod za mestom Oroszlány.

Kráľovský Székesfehérvár

Veľkosť uhorských panovníkov necítiť nikde tak ako v Stoličnom Belehrade. Práve tu korunovali prvých kráľov, ktorých príbeh nám pripomínajú viaceré múzeá a pamätníky. Typický starobylý hrad síce v meste chýba, no tento „nedostatok“ rieši Bory vár, malý rozprávkový zámok z roku 1907, ktorý ukazuje, čoho sú schopní sochárski a maliarski majstri. Po spoznávaní minulosti kráľovského mesta príde vhod posedenie pri jazierku Palotavárosi Felső. Tí odvážnejší môžu skúsiť člnkovanie spojené s výhľadom na dianie v parku Királyok alebo vysadnúť  na bicykel a previezť sa k neďalekému Velence, ďalšiemu z desiatok jazier v tomto kúte krajiny.

Očarujúci Győr a Svätá hora Panónie

Blízko hraníc, zhruba hodinku od Bratislavy, leží ďalší Zadunajský klenot. Pompézny Győr je výkladnou skriňou maďarskej architektúry, ktorému pristane prívlastok „malá Budapešť“. Na jeho námestiach nie je núdza o cenné pamiatky, medzi ktorými vyniká jedna z najväčších stredoeurópskych radníc. Napriek tomu, že nielen radnica, ale celé mesto pôsobí majestátnym dojmom, posedenie na nábreží pri rieke Rába umožní nadýchať sa aj atmosféry typickej pre malebné lokality. Tú v štedrých porciách rozdáva aj dedinka Pannonhalma, nad ktorou sa vypína Svätá hora Panónie s honosným benediktínskym arciopátstvom. Nehovoriac o tom, že komplex tvorený bazilikou, školou, klasicistickou knižnicou a rozsiahlym arborétom s voňavou bylinkovou záhradou je zmesou moravského vidieka, levanduľového Provensálska a vatikánskeho konzervativizmu.

Panónia si získava srdcia Slovákov najmä vďaka niekoľkokilometrovej dostupnosti od našich južných hraníc. Okrem pestrého kultúrneho a prírodného bohatstva potešia aj výborné služby, pohostinnosť a široké spektrum možností, ako stráviť nezabudnuteľný víkendový výlet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.

Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.


Už ste čítali?