10 miest, ktoré môžem hrdo ukázať zahraničnej návšteve

Autor: Róbert Bosák | 12.5.2019 o 18:50 | (upravené 13.5.2019 o 21:19) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  9242x

No a čo, že nemáme more ani fjordy. Je to môj domov a mám ho rád taký, aký je. A ak sa zameriam na kladné stránky, potom sem môžem hrdo pozvať návštevu z cudziny a previesť ju 10 mestami, ktoré ničím nezaostávajú za zahraničím. 

1. Košice

U Košicoch“ si prídu na svoje priaznivci športu, kultúry aj histórie. Metropola východu je ako stvorená na prechádzky po pulzujúcom Starom Meste, v ktorom sa hrdo vypína niekoľko vzácnych pamiatok na čele s Dómom sv. Alžbety. Po chvíľke rozjímania v najvýchodnejšej gotickej katedrále Európy potešia kultúrne zážitky v peknej budove Štátneho divadla alebo v koncertmi nabitej Tabačke. Od ruchu mesta sa zas dá vypnúť v neďalekom Mestskom parku alebo na periférii v najväčšej slovenskej zoo, pri ktorej si môžete užiť aj adrenalínovú jazdu na bobovej dráhe.

2. Svidník

Návšteva mesta na severovýchode je ako vstupenka na výlet v stroji času. Duch vojny prítomný vo vojnovom múzeu s vonkajšou expozíciou vojnovej techniky, architektúra inšpirovaná socialistickým realizmom na námestí, jedinečný skanzen ukrajinsko-rusínskej kultúry aj okolité drevené kostolíky v takmer každej dedinke sú najlepšou pozvánkou k spoznávaniu ďalšej z tvárí Slovenska. Obzvlášť preto, že na záver výletu si dobyjete baterky v obľúbenom aquaparku.

3. Bardejov

Históriou to na každom kroku dýcha aj v neďalekom Bardejove. Práve tam nájdeme jedno z najkrajších námestí, za aké by sa nehanbili v žiadnej krajine. Obzvlášť kvôli zachovalému systému stredovekých hradieb, ktoré bývalé kráľovské mesto obklopujú. Len kúsok od neho sa nachádzajú populárne Bardejovské kúpele, ktorých atmosféru oživuje aj celkom dobre vybavený skanzen.

4. Kežmarok

Mesto, z ktorého sa môžete kochať nad krásou tatranských štítov, je doslova stroj na pamiatky. Mestská pamiatková rezervácia ponúka typické obrazy zlatej spišskej éry, na ktorú si zaspomíname vďaka všadeprítomnej meštianskej architektúre. Tú dopĺňa štýlová Reduta, pekne obnovená radnica a priamo v meste postavený Kežmarský hrad. Obísť by sme nemali ani sakrálne skvosty, medzi ktorými nevyniká len majestátny červený kostol v maurskom štýle, ale aj artikulárny drevený kostolík zapísaný do zoznamu UNESCO.

5. Žilina

Bránou do srdca najtradičnejších slovenských kútov prejdeme práve v Žiline. Centrum mesta privíta turistov útulným Mariánskym námestím. Na pestrý náboženský život v diecéznom meste zas upozorňuje miestna katedrálaFarskými schodmi, ktoré obklopujú šikovnú obchodnú uličku. Za niekoľko fotiek stojí aj Budatínsky zámok, v ktorom sa okrem iného prezentuje aj bohatá expozícia drotárskeho remesla povýšená na umenie.

6. Trenčín

Niekdajší domov Matúša Čáka nie je považovaný za „mesto módy“ náhodou. Trenchtown, ako je medzi mladými nazývané univerzitné mesto na Váhu, má totiž vyberaný vkus. Už len prechádzka po zrekonštruovanom Mierovom námestí s pohľadom na hrdo sa týčiaci Trenčiansky hrad  zahreje na srdci každého vášnivého cestovateľa. O zábavu nebude núdza ani v blízkom okolí. Stačí zájsť do slávnych kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach, vystúpiť na hrad Beckov alebo putovať na Skalku za jedným z našich najstarších kláštorov.

7. Nitra

Mestu, ktoré stálo pri zrode Veľkej Moravy, sa nedá uprieť významná úloha v našej histórii. Vďaka tomu sa tu stretneme s viacerými pamiatkami od Nitrianskeho hradu až po ruiny kláštora pod Zoborom. Atraktívne obrazy ponúka miestna botanická záhrada či scenérie odkrývajúce sa z kalvárie. Pastvou pre oči je takisto výhľad zo skalnatého kopca v mestskej časti Dražovce, ktorému už od 12. storočia vládne šikovný románsky kostolík.  

8. Banská Štiavnica

Ak by sme slovenské mestá prirovnali k drahým kameňom, Banská Štiavnica bude hotovým diamantom, a to nielen kvôli svojej ťažobnej histórii. Kombinácia banskej histórie, romantických uličiek a neodolateľnej prírody je správnym receptom na dokonalú dovolenku. Navštíviť 2 zámky, banícke štôlne, banícke múzeum v prírode, zopár tajchov a najkrajšiu barokovú kalváriu v šírom okolí nestihnú za 1 deň ani tí najhorlivejší turisti. Nehovoriac o okolitých Štiavnických vrchoch, ktoré vás ako kolíska stredoeurópskej turistiky v nižších polohách vtiahnu do iného sveta.  

9. Komárno

Mestá pri Dunaji sú vždy zárukou nezabudnuteľného výletu. Platí to aj o Komárne, ktoré je známe pestrým kultúrnym životom. Radu pamiatok dopĺňa unikátne Nádvorie Európy, bohužiaľ nedokončené, a prepracovaný pevnostný systém, ktorý pokračuje hneď za hranicou v maďarskom Komárome. K nemu sa dá dostať práve ponad Dunaj, stačí prejsť cez hraničný Alžbetin most.  

10. Bratislava

Ešte krajšie podunajské scenérie ako v Komárne si vychutnáme v Bratislave. Hlavné mesto je mnohými Slovákmi vnímané ako betónová džungľa plná ruchu a áut. Vkusné Staré Mesto síce tento mýtus nepopiera, no pri lepšom spoznávaní okrajových častí sa nám potvrdí, že ide o jednu z najzelenších metropol v EÚ. Stačí zájsť na Devínsky hrad, dopriať si turistiku v okolí Devínskej kobyly alebo si užiť vodné športy v Čunove.

Nech sem príde ktokoľvek, rodák z čarovného Nórska, obyvateľ exotického ostrova alebo ambiciózny Newyorčan. Vezmem ho do našich najkrajších miest a ukážem mu, že aj malá krajina toho ponúka veľa. Vďaka SlovenskoJ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Fašistov stvoril Fico. A teraz si s nimi rozumie (píše Samo Marec)

Ako sa z fašistov stali kandidáti na víťazstvo.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Kočner povie pravdu

Dúfajme, že sme Pentu sklamali.


Už ste čítali?