Vraj na Kysuciach nič nie je

Autor: Róbert Bosák | 8.7.2019 o 7:00 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  6024x

Pre niekoho bohom zabudnutá diera, pre iného región s rozprávkovou prírodou, vzácnymi raritami a skvelými podmienkami pre šport. A nielen to.

Na Kysuciach sa dá v lete schladiť, na jeseň hubárčiť a v zime lyžovať. Skvelý výlet oživia aj cenné pamiatky a niekoľko rarít, za ktorými vycestuje každý bádateľ. O pestrý kultúrno-športový program je tak postarané, stačí navštíviť ktorúkoľvek lokalitu od Žiliny po Skalité, od Makova po Vychylovku.

Unikátny skanzen vo Vychylovke

Práve Vychylovka je jednou z možností, kde odštartovať veľký kysucký okruh. Riedko osídlená osada je na slovenskej mape známa najmä vďaka unikátnemu múzeu v prírode. To ponúka viac ako len dobové ľudové chalúpky. Zážitok z návštevy obohatí jazda historickou úvraťovou železnicou. Miestny skanzen je jednou z 2 posledných európskych lokalít, kde takýto úvraťový lesný vláčik premáva, čo na Kysuce láka aj zahraničných turistov.

Slovenský orloj v Starej Bystrici

Z Vychylovky je to na skok k ďalšiemu unikátu. Na útulnom námestí v dedinke Stará Bystrica sa hrdo týči Slovenský orloj. Po odbití celej hodiny síce k veľkému predstaveniu nedôjde, no na drevenom diele Viliama Lovišku, ktoré je na Slovensku jediné svojho druhu, je čo obdivovať.

Priehrada v Novej Bystrici

Trochu schladenia príde v týchto horúčavách vhod, no Novobystrická priehrada nám s tým nepomôže. Maximálne tak osviežujúcim vánkom, ktorý pofukuje popri ceste nad hrádzou. Voda v nej totiž slúži ako pitný zdroj pre Kysuce, takže nádrž ostane „len“ pastvou pre oči.

Oščadnická kalvária posilní telo aj ducha

Oščadnica sa síce preslávila lyžovačkou, no rázovitá obec je ako stvorená na turistiku. Mnohé z trás vedú okolo všadeprítomných kaplniek, takže popri pohybových aktivitách nás čaká aj duchovné obrodenie. Obzvlášť po výstupe na miestnu kalváriu so šikovným kamenným kostolom.

Hranica „3 v 1“ za obcou Čierne

Trojmedzie, trojmezí, trójstyk, každý si môže vybrať, čo mu pasuje. Všetky názvy aj tak označujú to isté. Trojbod, v ktorom sa schádzajú hranice 3 štátov, je obľúbenou turistickou destináciou, odkiaľ sa dá krásnymi Beskydami dostať do niektorej z okolitých zahraničných dediniek. Za výlet určite stojí 2 km vzdialená česká Hrčava s radou valašských zrubov a dreveným kostolom. 

Kamenné gule v Megoňkách

V severnej časti regiónu sa ukrýva rarita, ktorú už nemá na svedomí človek. Ten sa pričinil iba o jej objavenie. Kamenné gule nájdené v bývalom lome v Megoňkách sú nezvyčajným dielom prírody. Podľa tamojších informačných tabúľ sa väčšie geologické úkazy tohto typu doposiaľ našli iba v Kostarike.

Korňanské čierne zlato

Príroda úradovala aj v obci Korňa. Na jednej z dedinských lúk láka k prehliadke ropný prameň. Zápach s príchuťou metánu, ktorý sa vraj môže sám vznietiť, cítiť už od ohrady obklopujúcej prameň. Aj to je dôvodom, pre ktorý ropu nie je možné ťažiť. Vďakabohu (alebo bohužiaľ?), inak by sa lokalita nestala voľne prístupnou prírodnou pamiatkou.

Liečivé osvieženie na Živčákovej

Necelé 4 km strmým kopcom nahor a Korňa sa ukáže v plnej paráde. Najlepší výhľad na ňu ponúka vyhliadková veža kostola na Živčákovej. Ten sa ešte lepšie vychutnáva po osviežení lahodnou vodou z liečivých prameňov pri neďalekej pútnickej kaplnke.

Pocta Jozefovi Kronerovi od Staškovčanov

Filmová legenda si získala srdcia celého česko-slovenského publika, no najviac na neho spomínajú rodáci zo Staškova. Z úcty k jeho filmovým počinom sa nepostarali len o to, aby bol jeho rodný dom lákavým cieľom, vytvorili okolo neho aj náučný chodník s viacerými drevorezbárskymi inštaláciami odkazujúcimi na najväčšie filmové hity, v ktorých si zahral.

Vojnové bunkre v Staškove a v Krásne nad Kysucou

S rodiskom J. Kronera sa, bohužiaľ, spája aj vojnová história. Temné obdobie 40. rokov minulého storočia po sebe v obci zanechalo otvorené pozemné bunkre. Keďže sa podobajú skôr na kanál, všimnú si ich len pozorní okoloidúci. No aspoň si splnili kamuflážnu funkciu. O niečo ľahšie to je v Krásne nad Kysucou, kde udrú rovno do očí na miestnej cyklotrase.

Vraj na Kysuciach nič nie je? Ako pre koho. Zaujímavých miest sa tam nájde ďaleko viac. Odsudzovaný región má určite čo ponúknuť, a to z každého rožku trošku. Nehovoriac o tom, že je vynikajúcim východiskovým bodom pre výlety do susedného Česka a Poľska, kde sa to hemží ďalšími úžasnými miestami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?