Babie leto na Slovácku

Autor: Róbert Bosák | 24.10.2019 o 12:17 | Karma článku: 3,07 | Prečítané:  1202x

Ľahké túry, trocha cyklistiky, krátke prechádzky vinohradmi a k tomu niekoľkodňová porcia jesenného slnka dopadajúceho na pestro zafarbenú prírodu. Správny recept, ako vychutnávať babie leto, je pripravený, takže smer Slovácko. 

Síce nás oddeľuje hranica, no nie som jediný Slovák, ktorý sa v tomto atraktívnom regióne cíti ako doma. A s názvom to nemá nič spoločné. Dôvodom je blízka mentalita, podobný vzhľad krajiny a rovnaký cit pre miestne zvyklosti. Aj vďaka tomu sa sem na jeseň vždy rád vraciam, obzvlášť počas takýchto pekných dní, kedy je možností na dobrý výlet hneď o niečo viac.

Prehliadka miestnych skanzenov

Aj keď skanzenom č. 1 na Slovácku je ten strážnický, oblasť známa folklórom a ľudovými tradíciami pozýva do ďalších múzeí v prírode. V etnografickej tematike sa nesie aj Park Rochus v Uherskom Hradišti, ktorý sa zatiaľ nerozrástol do plánovanej podoby, no vyvážiť to dokáže viacerými sezónnymi podujatiami. Z úplne iného súdka je archeoskanzen v obci Modrá, ktorý je peknou ukážkou života v niekdajšej veľkomoravskej osade.

Po stopách Veľkej Moravy

Ak už po stopách Veľkej Moravy, tak práve na Slovácku. V jednotlivých častiach tejto oblasti sa nachádzajú zvyšky (v niektorých prípadoch aspoň atrapy) niekoľkých zachovaných ruín hradísk či kostolov. Jeden údajne stál nad spomínaným archeoskanzenom, čo pripomína možná replika kamennej stavby z týchto čias. Na Výšine sv. Metoda v Uherskom Hradišti síce podobnú repliku nevybudovali, no okolitá lúka je obľúbeným vyhliadkovým miestom, z ktorého sa odkrýva pohľad na neďaleké Chřiby.

Nenáročné túry v Chřibech 

Malebné pohorie oddeľujúce Slovácko od iných častí Moravy nie je nič pre milovníkov drsnej vysokohorskej turistiky. Samozrejme, ak sa nenechajú presvedčiť umeleckým vyčíňaním jesene, ktorá obliekla mierne svahy obklopené prevažne listnatými lesmi do celkom nových šiat. Aj v rozlohou malom pohorí sa tak naskytá možnosť sledovať mnoho rozprávkových scenérií, obzvlášť z niektorej vyhliadkovej veže.

Za vzácnymi historickými pamiatkami

Chřiby nie sú iba hodnovernou ukážkou toho, ako vyzerá jedna z podôb moravskej prírody. Turistov lákajú aj niekoľkými vzácnymi pamiatkami, medzi ktorými nesmie chýbať hrad Buchlov. Epicentrom histórie sú však mestské pamiatkové zóny roztrúsené naprieč celým Slováckom. Za zmienku stojí najmä tá v Uherskom Hradišti alebo o niečo menšia v Uherskom Ostrohu.

Geniálny Baťa

Mestá na Slovácku nespája iba bohatá história. Ďalším zo spoločných znakov je Baťov kanál. Unikátna plavebná cesta už síce neslúži pôvodnému účelu, no výletná plavba v jeho jednotlivých úsekoch umožní aspoň sčasti chápať genialitu tohto českého velikána. Škoda len, že lode už v októbri nepremávajú a ,,splaviť,, kanál sa dá akurát na okoloidúcich cyklotrasách.

Ľudská kreativita nemá hranice

Slovácky zoznam unikátov nezapĺňa iba Baťov kanál. Pozornosť vzbudzuje aj špeciálna Kovozoo v Starom Meste pri Uherskom Hradišti. Jedna z tamojších spoločností zrealizovala nápad zužitkovať prebytočný kovošrot kreatívnym spôsobom a vytvorila kolekciu viacerých kovových zvierat. Tým potvrdila, že ľudská tvorivosť a vynaliezavosť siaha za hranice pochopiteľného.

Od nadčasovej kreativity k ľudovej tvorivosti

Nezvyčajné poňatie kreativity v Kovozoo sa teší značnej popularite, no na ľudovú tvorivosť uplatnenú pri zdobení vínnych pivníc nemá. Maľované motívy sú jedným z top lákadiel celého Slovácka, na ktoré sú zvedaví aj tí, ktorí vínu neholdujú. Najmä v prípade, ak ide o vzory dekorujúce "hobitie" vínne búdy či drobné vidiecke kaplnky.

Za agroturistikou do Bielych Karpát

Kto sa vo vínnych pivniciach neopustí, môže dovolenku na Morave zakončiť turistikou v Bielych Karpatoch. Hraničné pohorie neponúka len pekné vychádzkové trasy. V českých podhorských dedinkách sa možno zoznámiť aj s typickým agrárnym životom miestneho vidieka a popritom si pozrieť napr. veterný mlyn, historické stodoly alebo veternú elektráreň. To len podčiarkuje, akým rozmanitým a na zážitky bohatým regiónom Slovácko je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Testy odhalili druhý deň po sebe 43 nakazených

Na Slovensku sa nakazilo celkovo 2 566 ľudí.

Píše Daniel Staruch

Poďme vyvetrať je povera o prokuratúre

Inštitúcia vnútorne trpí veľkou absenciou garancie nezávislosti pre jednotlivcov.


Už ste čítali?