20 hradov a zámkov z Moravy

Autor: Róbert Bosák | 5.11.2019 o 1:02 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  2401x

Jeden krajší ako druhý. Každý má svoj príbeh, svoje spomienky, svoju atmosféru. A každý láka na pútavú prehliadku, ktorá odhalí tajomstvá niekdajších pánov Moravy. 

1. Slezskoostravský hrad (Ostrava)

Jeden z mála hradov v regióne okolo Ostravy je počas sezóny vyhľadávaným dejiskom kultúrnych a športových podujatí. Návštevnosť mu ale zvyšujú aj viaceré špeciálne expozície či putovné výstavy.

2. Hrad Starý Jičín (okr. Nový Jičín)

Celkom zachovalá ruina na kopci zasadenom uprostred moravského vidieka láka najmä obnovenou hradnou vežou. V nej sa dá zoznámiť s niekoľkými dobovými zbraňami aj s históriou samotného hradu. 

3. Štramberská Trúba (Štramberk, okr. Nový Jičín)

Z bývalého hradu v Štramberku veľa neostalo. Vzhľadom na polohu mestečka v podhorí Beskýd je obrovským šťastím, že osud turistom ponechal aspoň hradnú vežu, ktorá dnes slúži ako rozhľadňa.

4. Hrad Hukvaldy (okr. Frýdek-Místek)

Panoráma neďalekých Beskýd sa dá pozorovať aj z areálu hradu nad obcou Hukvaldy. Mohutný hradný komplex patrí k najväčším v Česku. Pekným zážitkom je už len výstup k nemu vedúci cez oboru v Biskupských lesoch. 

5. Hrad Helfštýn (Týn nad Bečvou, okr. Přerov)

K tým najväčším patrí aj Helfštýn. Veľkosť ale nie je to, čo ho dostalo do povedomia. Reklamu mu robia medzinárodné stretnutia umeleckých kováčov, po ktorých na hrade ostalo aj niekoľko diel.

6. Olomoucký hrad (Olomouc)

Komplex budov a palácov, ktorý tvorí areál Olomouckého hradu, patrí k najvýznamnejším v Česku. Za pozornosť stojí aj jeho okolie, najmä Stĺp Najsvätejšej Trojice zapísaný v UNESCO alebo botanická záhrada situovaná rovno pod hradným areálom.

7. Hrad Buchlov (pohorie Chřiby, okr. Uherské Hradiště)

Patrí k najstarším, najväčším a najzachovalejším hradom na Morave. Vďaka jednoduchému prístupu na hradný kopec v malebnom pohorí Chřiby láka turistov všetkých vekových kategórií.

8. Špilberk (Brno-stred)

Za niektorými hradmi nie je potrebné príliš šliapať, no ich prehliadka dokáže návštevníkov poriadne uchodiť. Takým je aj slávny Špilberk, ktorý je právom považovaný za klenot celého Brna. 

9. Veveří (Brno-Bystrc)

Špilberk nie je jediným hradom na mape Brna. Priamo nad Brnianskou priehradou na okraji mesta stojí ďalší elegán, ktorého prehliadka takisto zaberie desiatky minút.

10. Hrad Děvičky (Pavlovské vrchy-Pálava, okr. Břeclav)

Osviežujúca vôňa viníc, šum hladiny okolitej priehrady a hrobové ticho medzi hradnými ruinami. Aj takúto idylku ponúka (nielen) vďaka zrúcanine Děvičky juhomoravská Pálava.

11. Zámok Lednice (okr. Břeclav)

Jeden z klenotov Lednicko-valtického areálu patrí medzi to najkrajšie, čo rod Lichtenštajnovcov v tomto kúte sveta vlastnil. Populárnym je najmä obrovský park s minaretom, ku ktorému sa dá odviezť na koči.

12. Zámok Uherský Ostroh (okr. Uherské Hradiště)

Dominanta mestskej pamiatkovej zóny v Uherskom Ostrohu ukrýva jedinečnú podzemnú expozíciu. Tá sa nesie v duchu fantasy a počas návštevy odkrýva známe aj menej známe zákutia bájnej Atlantídy, krajiny jednorožcov a iných zabudnutých miest.

13. Zámok Buchlovice (okr. Uherské Hradiště)

Len pár kilometrov od Uherského Ostrohu stojí ďalší z moravských elegánov. Barokový zámok v Buchloviciach oslní očarujúcim exteriérom a ešte krajšími vnútornými komnatami.

14. Zámok Lešná (Zlín)

Kde inde spojiť prehliadku zámku s návštevou zoologickej záhrady? Zlín je na to ako stvorený. Rozprávková stavba upúta zvonku, prekvapí zvnútra.

15. Zámok Holešov (okr. Kroměříž)

Obraz francúzskeho parku s vodnými kanálmi a zelenými alejami, na ktorého okraji vyniká vysoký zámok, sa stal inšpiráciou pre viaceré šľachtické sídla na Morave. Jedno z nich vyrástlo aj priamo v centre pokojného Holešova.

16. Zámok Lipník nad Bečvou (okr. Přerov)

Máloktorý český zámok sa môže pochváliť relaxačnou strešnou záhradou. Ten v Lipníku nad Bečvou má tak vďaka nezvyčajnej atrakcii zabezpečenú celkom slušnú návštevnosť. 

17. Zámok Hranice (okr. Přerov)

Zámky obklopené hradbami vdýchnu každému mestu svojskú atmosféru. Obzvlášť, ak stoja uprostred upraveného historického centra. Aj preto sú Hranice na Moravě pôvabnou lokalitou, kde sa človek vždy rád vráti.

18. Žerotínsky zámok v Novom Jičíne (okr. Nový Jičín)

Pre niekoho je výnimočný vzhľadom, pre iného svojím príbehom. Práve vďaka nemu má zámok v Novom Jičíne zaslúžené miesto na mape vyhľadávaných moravských cieľov.

19. Nový zámok v Studénke (okr. Nový Jičín)

Štýlový zámoček neďaleko Ostravy láka netradičným múzeom zameraným na výrobu vagónov. Údajne má ísť o jediné múzeum tohto druhu v celom Česku.

20. Žerotínsky zámok vo Valašskom Meziříčí (okr. Vsetín)

Keď už ničím iným, tak zaujme aspoň arkádami, ktoré mu dávajú ľúbezný šmrnc. Núdzou o davy zvedavých ľudí však určite netrpí. Ako kultúrne centrum mesta hostí radu zaujímavých akcií, takže to v ňom žije počas celej sezóny.

Ak je Morava niečím bohatá, tak určite nekonečnou ponukou hradov a zámkov. Každý z nich je jedinečný, každý má svoje spomienky, svoje tajomstvá. Ostáva len nechať sa viesť, prechádzať jeden za druhým a spoznávať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.

Minúta po minúte: Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.


Už ste čítali?