15 nenáročných kalvárií, ktoré posilnia telo, naplnia ducha

Autor: Róbert Bosák | 12.12.2019 o 0:18 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  1458x

Kalvárie sú niektorými mylne vnímané len ako pútnické miesta pre kresťanov. Nevidím jediný dôvod, prečo by ich návšteva nemohla byť spôsobom, ako posilniť telo a naplniť ducha, pre kohokoľvek, bez ohľadu na vierovyznanie. 

Nemôžem si pomôcť, ale nedeľné predpoludnie strávim radšej na nejakej kalvárii ako v kostole. Samozrejme, nič proti tým, ktorým to vyhovuje presne naopak. Mne ale prospieva čerstvý vzduch, obľubujem prechádzky prírodou a pokoj nachádzam v samote, nie v preplnenom chráme. Symbolicky prejsť krížovou cestou v niektorom z pekných (nielen) slovenských regiónov tak bude to najmenej, čo môžem pre svoje telo a dušu spraviť. 

1. Bardejov

Výlet v šarišskom mestečku nemusí končiť návštevou kúpeľov a prechádzkou po atraktívnom námestí. Na okraji mesta sa ukrýva šikovná kalvária, na ktorej vrchole si neprídu na svoje iba priaznivci sakrálnej architektúry. Tajomné miesto poteší aj ďalekosiahlym výhľadom, to všetko v rytme neodolateľného ticha. 

2. Tylicz (PL)

Poliaci sú známi svojou hlbokou vierou, vďaka čomu v krajine vzniklo mnoho unikátnych kalvárií. Golgota v dedinke Tylicz je však lákadlom aj pre neveriacich, resp. ľudí s iným vierovyznaním. Na jednotlivých "poschodiach" mohutnej kamennej veže sa totiž ukrýva aj zopár expozícií, ktoré nie vždy súvisia s náboženstvom. 

3. Starý Smokovec

Vďaka Tatranskej kalvárii patrí Slovensku prvenstvo v rebríčku najvyššie položených krížových ciest v strednej Európe. Príťažlivá príroda, výhľad na tatranské končiare a netradičné prevedenie jednotlivých zastavení z nej robí lákavý tip na výlet pre všetkých, ktorí zavítajú do Starého Smokovca. 

4. Oščadnica

Kým kaplniek a kostolov je na Kysuciach požehnane, s kalváriami to nie je žiadna sláva. Tá v Oščadnici tak môže vyniknúť naplno, veď má aj čím. Príjemné prostredie zalesneného kopca, šikovný kostolík na jeho vrchole a vzorne upravené priestranstvo pod ním snáď ako pozvánka postačí. 

5. Hostýn (CZ)

Klenotom Hostýnskych vrchov na Morave je nepochybne Sv. Hostýn. Posvätný kopec neláka iba púťou k jednej z najnavštevovanejších bazilík v Česku. Najmä Slováci sú zvedaví na dielo ich krajana Dušana Jurkoviča, ktorý stojí za návrhom krížovej cesty vedúcej okolím baziliky.

6. Považská Bystrica

Považská Bystrica a jej okolie určite netrpí núdzou o perfektné výhľady. Jeden z nich sa naskytá z miestnej kalvárie, ktorá si získa srdcia mnohých návštevníkov svojou jednoduchosťou. Zážitok z výstupu umocňuje všadeprítomná zeleň a upravený vzhľad pokojnej lokality. 

7. Ladce

Kto by v okolí dedinky Ladce hľadal "obyčajnú" krížovú cestu, ten nepochodí. Sklamanie ho však určite nečaká, práve naopak. Chodníček vedúci popri zastaveniach ho dovedie do skalného sanktuária, aké sa hocikde nevidí. Klobúk dole pred autormi nápadu a ľuďmi, ktorí ho premenili na úžasné pútnické aj turistické miesto.  

8. Nitra

Nebolo by fér, ak by jedno z centier katolíckeho života na Slovensku nemalo svoju vlastnú kalváriu. Tá sa nachádza na mohutnej zatrávnenej skale, odkiaľ je ďalekosiahly výhľad na skoro celé mesto. Priam čarovné miesto. Nie náhodou sa objavilo aj vo filmoch a videoklipoch. 

9. Tata (HU)

Na zdolanie niektorých maďarských kalvárií je potrebný aspoň priemerný športový výkon. Iné zas vyzerajú nebezpečne, no cesta k nim je úplne jednoduchá. To platí aj o návrší za mestom Tata neďaleko Komárna, kde sa v minulosti našiel vhodný priestor pre vznik takéhoto miesta. 

10. Ostrihom (HU)

Ak je u nás jedným z centier kresťanstva Nitra, v Maďarsku to môže byť Ostrihom. Aj z tamojšej kalvárie sa otvárajú jedinečné scenérie. V jednej z nich nechýba pohľad na majestátnu baziliku. Miesto ako stvorené na kultúrno-umelecko-spirituálny zážitok. 

11. Banská Štiavnica

Späť na Slovensko. V ponuke úchvatných scenérií viditeľných z vrcholov kalvárií nijak nezaostávame. Skvelým príkladom je Banská Štiavnica, ktorá má zbierku barokových sakrálnych stavieb v zozname top atrakcií právom.  

12. Banská Bystrica

Príležitosť posilniť telo a naplniť ducha sa naskytá aj v Banskej Bystrici. Stačí si dať trochu námahy a dokráčať na Urpín. Ten je známy upokojujúcou atmosférou a okrem iného aj zaujímavou sakrálnou stavbičkou so vzácnou historickou hodnotou. 

13. Detva

V Podpoľaní žijú folklórom a ľudovou tvorivosťou, o čom svedčí aj expozícia detvianskych maľovaných krížov. Tá sa nachádza hneď pod maličkou oranžovou kaplnkou, ku ktorej vedie len niekoľko desiatok metrov. 

14. Hercegkút (HU)

Čím viac na východ Maďarska, tým je dôraz na pompéznosť tamojších kalvárií menší. Aspoň v obci Hercegkút, neďaleko Slovenského Nového Mesta, vymenili veľkosť za trochu moderny a sviežeho dizajnu. Oči návštevníka aj tak najskôr upúta okolitá príroda ukazujúca sa v rôznych podobách. 

15. Prešov

Pomýliť si ju s tou banskoštiavnickou nie je nič ojedinelé. Kalvária v Prešove je takisto vrcholovým dielom slovenského baroka, navyše v podobnom farebnom prevedení. Pre Prešovčanov je zároveň miestom, kde môžu vypnúť od mestského ruchu. Veď nie aj preto niektorých z nás takéto miesta priam magicky priťahujú?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?